Brf Info februari 2019

Vid medlemsmötet 21 februari…
… presenterades ett nästintill slutgiltigt resultat för 2018 som tillsammans med budgeten för 2019 visar på god och trygg ekonomi i vår förening. En bidragande faktor har varit det senaste årets omläggningar av lån till avsevärt lägre räntor som har minskat och kommer att minska våra räntekostnader.

Om du har möjlighet att hjälpa till…
… så kan det göras som “medlemsutfört arbete” där ersättningen är 100 kr/tim. Det kan bli aktuellt med mer snöskottning (under främst helger) liksom enklare reparationer och målningsarbeten. Meddela vår vicevärd Thorbjörn Norman ifall du har möjlighet och är intresserad.

Ny IT-värd: Peter Poopuu
Efter årsmötet i vår så kommer Peter Poopuu att axla föreningens IT värdskap då Ronny Östman då avslutar sitt uppdrag. Vi hälsar Peter välkommen i föreningsarbetet och tackar Ronny för väl utfört dito.

/Styrelsen


Publicerat

i

av

Etiketter:

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *